środa, 12 listopada 2014

WSSE - kierunek na rozwój!

Zobowiązania od 1 do 7 miały głównie charakter kontynuacji. Starałem się nie zwalniać tempa inwestycyjnego, w ramach dostępnych środków zewnętrznych. Przez ostatnie 4 lata gmina Kłodzko wykonała inwestycje o wartości blisko 33 mln zł! Głównie dzięki skutecznemu pozyskiwaniu dostępnych w tym czasie środków zewnętrznych. Zarówno pochodzących z UE jak i źródeł krajowych – funduszy specjalnych, budżetu państwa i budżetu województwa. Realizacja autorskiego programu PRACA – EDUKACJA - CZAS WOLNY przedstawia sprawozdanie z wykonania kolejnych zobowiązań.

Zobowiązanie 8. Zagospodarowanie specjalnej strefy ekonomicznej Jaszkowa Dolna / Żelazno.
Stan realizacji – w trakcie realizacji

Najważniejsze zadanie w moim programie wyborczym na mijającą kadencję. Stan realizacji może pozostawić największy niedosyt, gdyż strefa na dzisiejszy dzień nie została zasiedlona przedsiębiorcami… Ale udało się wywalczyć, mimo niesprzyjających uwarunkowań zewnętrznych, postęp w zagospodarowaniu strefy. Widocznym tego efektem jest wybudowana w roku bieżącym hala produkcyjna przeznaczona dla małych i średnich przedsiębiorców. Roboty budowlane zakończyły się końcem października br. Przed nami długo oczekiwany moment na poznanie pierwszego inwestora, który zdecyduje się na tą lokalizację. Powinno to nastąpić na przełomie roku 2014/2015. Dlatego tak ważne znaczenie miała terminowa budowa drogi gminnej do strefy oraz kolektora deszczowego, odprowadzającego wody opadowe z zainwestowanego terenu. Gmina zgodnie z podpisaną umową z zarządzającym strefą, czyli Invest-Park sp. z o.o., wywiązała się z przyjętych w 2013r. zobowiązań.
Krótko o „okolicznościach zewnętrznych”, które wystąpiły w roku 2011:

- zaskakująca zmiana składu zarządu Invest-Park w czerwcu 2011r., w atmosferze skandalu, w konsekwencji wymiana 100% składu tej firmy. Spowodowało to zerwanie ciągłości rozmów z potencjalnym inwestorem oraz gminą Kłodzko. Nowy personel nie był w stanie (nie chciał?) na nowo podjąć wcześniejszego kierunku poszukiwania inwestora. Szkoda tej straconej szansy, straconego czasu,
- w 2011 roku media i politycy ogłosili spowolnienie gospodarcze (koalicja rządząca) czy też kryzys finansowy (opozycja). Klimat inwestycyjny wśród przedsiębiorców osłabł. Wystąpiły znaczne spadki na giełdzie papierów wartościowych. Polska przestała być tak wyraźnie postrzegana jako „zielona wyspa” wzrostu gospodarczego. Więcej niepewności i szukania redukcji kosztów u przedsiębiorców niż poszukiwania możliwości inwestycyjnych i wzrostu zatrudnienia. Jednym słowem impas i brak aktywnych działań ze strony Invest-Park.

Nie jestem człowiekiem, który się poddaje wobec zaistniałych trudności. Po pierwsze uznałem, że bez wzmożonych działań i zaangażowania kapitałowego Invest-Parku uruchomienie inwestycji w strefie będzie bardzo trudne. Po drugie to tylko Ministerstwo Gospodarki, które nadzoruje funkcjonowanie specjalnych stref ekonomicznych w Polsce, mogło zmienić nastawienie władz Invest-Parku.
Zwrot korzystny dla gminy nastąpił na początku roku 2013. Przyjęta do realizacji nowa strategia działań Invest-Parku przyniosła szybko efekty. W połowie roku 2013 zapadły decyzje o zamiarze nabycia gruntu objętego strefą od Agencji Nieruchomości Rolnych bezpośrednio przez sam Invest-Park. Ostatecznie Invest-Park zakupił 8 ha. Wcześniej zawarte zostało (w miesiącu sierpniu – po akceptacji przez radę gminy) porozumienie gminy Kłodzko i Invest-Park określające zasady współpracy przy wykonaniu infrastruktury drogowej i odwodnienia terenu strefy. Dla wielu było nierealne, że hala powstanie w 2014r. Powstała, co widać gołym okiem. Gmina wywiązała się ze swoich zobowiązań inwestycyjnych, co także było dla wielu nierealne – i pod względem terminowości jak i zapewnienia finansowania.

Jesteśmy blisko momentu powstania pierwszych miejsc pracy w specjalnej strefie ekonomicznej. Za pierwszymi przyjdą kolejne. Taka była prawidłowość w innych lokalizacjach. Budowa obwodnicy Kłodzka (nastąpiło otwarcie ofert cenowych – ostatni krok to wybór jednej z ofert) poprawi skomunikowanie obszaru strefy z drogami krajowymi. Stojąca już hala, chociaż stoi „w polu”, sprawia, że kolejni inwestorzy mogą zobaczyć, że da tu się prowadzić działalność gospodarczą. Nie tylko w to wierzę. Jestem zdeterminowany, żeby sprawę zasiedlenia specjalnej strefy doprowadzić do końca. W tym przypadku okazało się, że jedna kadencja to za mało czasu.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Jestem ciekawa , kiedy powstaną nowe miejsca pracy w strefie ekonomicznej Żelazno, czy są już chętni inwestorzy? M.