wtorek, 11 listopada 2014

Druhowie strażacy - przeczytajcie!

Zobowiązanie 7. Unowocześnienie jednostek OSP.

Stan realizacji – kolejny etap WYKONANY
Jednostki OSP pełnią na terenie gminy ważną rolę w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców. Są najważniejszym gminnym elementem systemu zarządzania kryzysowego. Jako służba ochotnicza bazują na pasji, entuzjazmie, dobrowolności udziału i odpowiedzialnej postawie strażaków - ochotników. Druhowie ochotnicy stale podnoszą swoje umiejętności szkoląc się w działaniach ratowniczych. Obowiązujące regulacje w coraz większym zakresie upodabniają sposób działania oraz standardy wyposażenia osp do jednostek państwowej straży pożarnej. Stanowi to duże wyzwanie dla samorządów gminnych, gdyż finansowanie wyposażenia osp i działań ratowniczych jest zadaniem gminnym. Nie jest łatwo zaspokoić wszystkie oczekiwania ambitnych i chcących się rozwijać jednostek ochotniczych. Zatem – co się udało?

Zmiany w wyposażeniu w samochody ratowniczo-gaśnicze:
- Zakup samochodu dla OSP Ołdrzychowice Kł. (2011) ze środków polsko-czeskiej współpracy transgranicznej (projekt międzygminny, rozpoczęty w poprzedniej kadencji – zrealizowany i rozliczony w obecnej) – dotychczasowy średni samochód trafił do OSP Krosnowice,

- Dofinansowanie zakupu średniego samochodu dla OSP Jaszkowa Górna (2012), dotychczasowy lekki samochód trafił do OSP Jaszkowa Dolna,
- Dofinansowanie lekkiego samochodu dla OSP Krosnowice (2013), która obecnie posiada dwa pojazdy (średni gaśniczy i lekki – ratownictwo wodne)

- Dofinansowanie lekkiego samochodu dla OSP Żelazno (2014), która obecnie posiada dwa pojazdy (średni gaśniczy i lekki – ratownictwo drogowe)
- Zakup średniego samochodu pożarniczego dla OSP Wojbórz (2014 - w trakcie realizacji)

- Pozyskanie z likwidowanego oddziału straży granicznej w Kłodzku samochodu terenowego z przeznaczeniem na samochód patrolowy i dowodzenia (w dyspozycji komendanta gminnego osp)

Zatem pojazdów przybywa, zmniejsza się średni wiek pojazdów. W naszej gminie jednostki osp mogą już twierdzić, że pewnym standardem pozostaje posiadanie dwóch pojazdów! J
Specjalizacja jednostek i wyposażenie specjalistyczne:
- sprzęt ratownictwa drogowego (OSP Ołdrzychowice, OSP Jaszkowa Dolna – w trakcie realizacji w 2014, OSP Żelazno – w trakcie realizacji 2014),
- certyfikowany sprzęt ochrony osobistej,
- torby ratownictwa medycznego (jednostki z przeszkolonymi ratownikami medycznymi),
- specjalizacja jednostek (ratownictwo wodne OSP Krosnowice, ratownictwo wysokościowe OSP Wojciechowice) – poprzez zakup wyposażenia lub nieodpłatne pozyskanie (pontony z Miasta Kłodzka) oraz udział w specjalistycznych szkoleniach

Równie ważne jak wyposażenie pozostaje zapewnienie następstwa pokoleniowego w jednostkach. W dłuższym horyzoncie czasowych strategiczne jest tworzenie i utrzymanie młodzieżowych drużyn pożarniczych. W tej kadencji się to udało. Po OSP Wojbórz (najbardziej świadomej w tym zakresie jednostce), drużyny młodzieżowe powstały: OSP Jaszkowa Górna, OSP Żelazno, OSP Ołdrzychowice Kł. i OSP Szalejów Dolny. W Żelaźnie z udziałem dziewcząt a w Szalejowie Dolnym w pełni drużyna dziewczęca! Pozwala to mieć przekonanie, że ciągłość w naszych jednostkach nie zagaśnie (powinienem w zasadzie pisać „nie wygaśnie”).
Modernizacja remiz:
- trwa budowa w Starym Wielisławiu obiektu wielofunkcyjnego – z pomieszczeniami przeznaczonymi na remizę strażacką (w trakcie realizacji – oddanie do użytku w I kw 2015r.)
- przygotowane są projektowo (z pozwoleniami na budowę) do przebudowy w ramach termomodernizacji dwa obiekty: remiza w Jaszkowej Dolnej oraz remiza w Ołdrzychowicach Kł. (w drugim z obiektów w roku bieżącym wykonany zostanie remont dachu). Środki na termomodernizację, które będą dostępne w roku 2015 i następnym pozwolą unowocześnić te dwa obiekty – jednostek które funkcjonują w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Ekwiwalent za udział w akcjach ratowniczych:
- w obecnej kadencji, po konsultacjach z zarządem gminnym osp, wypracowane zostało porozumienie co do wysokości ekwiwalentu przysługującego za udział w akcjach ratowniczych (gmina ponosi koszt udziału w akcjach strażaków ochotników). Tym samym z 7 zł/h na początku kadencji nastąpił wzrost docelowo do 15 zł/h od 1 stycznia 2015 (obecnie wynosi 12 zł/h). Osiągnięto kompromis, który satysfakcjonuje strażaków i jest do udźwignięcia przez budżet gminy.

Brak komentarzy: