wtorek, 4 listopada 2014

Co w rurach piszczy...

Czas na ciąg dalszy sprawozdania z realizacji zobowiązań sprzed obecnej kadencji.

Zobowiązanie 3. Prace wodociągowania i kanalizacyjne.
Stan realizacji – w trakcie ciągłej realizacji
Opis: Priorytetem porządkowania gospodarki wodno-ściekowej w gminie są miejscowości Krosnowice, Ołdrzychowice i Żelazno (objęte wyznaczoną aglomeracją w ramach Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych). Tam koncentrowały się roboty kanalizacyjne w ostatnich latach. Uporządkowano gospodarkę ściekową na osiedlu w Bierkowicach – zlikwidowane zostało szambo (po uregulowaniu stanu własności we współpracy z Agencją Nieruchomości Rolnych) i wybudowana osiedlowa oczyszczalnia ścieków. Rozbudowana o kolejne odcinki została sieć wodna i kanalizacyjna w Boguszynie.

 W trakcie realizacji jest dokumentacja techniczna (podpisane są umowy z projektantami) na budowę wodociągu w miejscowości Wilcza oraz na kompleksowe wodociągowanie Żelazna. Termin zakończenia prac projektowych został tak ustalony aby móc zadania te zgłosić do finansowania z nowych środków budżetu UE na lata 2014-2020 i nowego Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego. Środki te, zgodnie z zapowiedziami, dostępne będą w drugiej połowie roku 2015. Gmina nie ma więc w tym zakresie opóźnień. Zostało rozpoczęte projektowanie sieci kanalizacyjnej dla Szalejowa Górnego – w I etapie dla osiedla spółdzielni mieszkaniowej. Termin wykonania zadania, kiedy ścieki będą mogły popłynąć do oczyszczalni polanickiej, to rok 2015.
Nowością wprowadzoną w obecnej kadencji było dofinansowanie budowy przyłączy kanalizacyjnych – dotacja Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynosi 45% wartości przyłącza. Kolejne 45% może być przedmiotem pożyczki, czyli koszt może zostać rozłożony na raty. Co najmniej 10% wartości właściciel nieruchomości musi wpłacić przed rozpoczęciem budowy przyłącza.  Z tej formy pomocy skorzystało w obecnej kadencji ok. 130 gospodarstw domowych. Dużo czy mało? Funkcjonuje także gminny program dofinansowania budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. Gminna dotacja wynosi obecnie 50% wartości robót – nie więcej niż 2,5 tys. zł. Każdego roku z tej pomocy korzysta 20-25 gospodarstw domowych (w kadencji już blisko 100).

Dzięki finansowaniu przez gminę przecisków pod drogami publicznymi (wojewódzką, powiatowymi i gminnymi) większa liczba gospodarstw domowych zdecydowało się podłączyć do wodociągu w północno-zachodniej części gminy (11 miejscowości od Szalejowa Górnego do Wojborza – 47 km nowej sieci wodociągowej). Każde nowe podłączenie i nowy odbiorca wody ma znaczenie dla ekonomicznego rachunku dostawy wody w gminie. Dzięki temu ceny wody już nie rosną.
Zadania priorytetowe planowane na kolejną kadencję – w odrębnym wpisie.

Brak komentarzy: