Odczytanie na nowo nazwy Polskie Stronnictwo Ludowe służy zmianie wizerunku PSL, jaki ukształtował się w świadomości opinii publicznej. Opinia ta, moim zdaniem, nie jest przychylna dla PSL. Świadczy o tym wynik wyborczy w wyborach parlamentarnych, gdzie decydujący jest ogólny odbiór partii. Uważam, że bez takiej zmiany nie będzie możliwe odzyskanie pozycji PSL z lat 1992-1997.
Posługuję się pojęciem „zmiana” jednak mam świadomość, że niekoniecznie trzeba coś zasadniczo zmieniać. Być może wystarczy zmienić akcenty poszczególnych określeń czy opisu cech lub uświadomienie sobie samym starej zakurzonej treści. Takie ruchy muszą przede wszystkim służyć zmianie opinii innych o PSL, niekoniecznie świadomości członków PSL, chociaż…
Tożsamość, świadomość tego kim jesteśmy i co chcemy osiągnąć, jest podstawą ideowej działalności ludzi aktywnych politycznie, zorganizowanych w partię polityczną. Dla wewnętrznej siły organizacji niezbędna jest wspólna idea, podzielana wizja przyszłości kraju – najlepiej zobrazowana myślą, celem, misją. Tak jak połączyło ludzi krótkie sformułowanie „Balcerowicz musi odejść”.Z moich obserwacji wynika, że nie ma takiej więzi ideowej, a co najmniej się o niej nie rozmawia, nie dyskutuje. Być może przyjmuje się, że taka idea jest i ten kto jej nie zna nie powinien być w PSL (jest tego niegodzien). PO mówi o społeczeństwie obywatelskim, PiS o prawie i sprawiedliwości, Samoobrona o krzywdzie ludzkiej, a PSL – że chce żeby było lepiej na wsi (?). Nie boję się stwierdzenia, że członków PSL łączy bardziej więź interesów (osobistych i określonych środowisk) aniżeli więź ideowa. Trochę zazdroszczę LPR jasności sądów i opinii oraz determinacji ideowej młodzieży wszechpolskiej. Czy PSL takiej sile i wierze ideowej może skutecznie się przeciwstawić?
Tożsamość jest bazą, punktem wyjścia. Wizerunek jest konsekwencją i narzędziem. Wizerunek PSL, czyli to, jak jest postrzegany przez osoby z zewnątrz, marka, rozpoznawalność, nie jest pozytywny. Składa się na to obraz w mediach (i uważam, że nie jest to wyłącznie złośliwość, zła wola, zaprogramowane działanie mediów) i pierwsze skojarzenia ludzi z nazwą PSL. A powinny na to wpływać skojarzenia z dwoma przymiotnikami w nazwie: „polskie” i „ludowe”, dopełnić obrazu powinno „stronnictwo”.
Uważam, że hasło „Blisko ludzkich spraw” oddaje sens pożądanego odczytu społecznego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz