piątek, 14 listopada 2014

Edukacja, sport i czas wolny



Zobowiązanie 12. Edukacja.

Początek kadencji związany był ze zmianami na mapie edukacyjnej gminy. Zostały zlikwidowane cztery szkoły podstawowe. W to miejsce powstały cztery inne jednostki: uruchomiona została Szkoła Integracyjna w Szalejowie Górnym (2011), przedszkola w Bierkowicach i Szalejowie Dolnym (w budynkach zlikwidowanych szkół - utworzone dzięki pozyskanym środkom z UE) oraz niepubliczna szkoła w Żelaźnie (utworzona i prowadzona z sukcesem przez stowarzyszenie Inicjatywa Edukacyjna – Nasze Żelazno). Nowoczesna szkoła z ofertą dla dzieci niepełnosprawnych, utworzenie ponad 140 nowych miejsc dla przedszkolaków oraz wprowadzenie nowych form opieki nad dzieckiem poniżej lat 3 (oddział żłobkowy w przedszkolu w Jaszkowej Dolnej oraz żłobek gminny w Ołdrzychowicach Kł.) pozwoliły otworzyć nowy etap w gminnej oświacie. Zmiany te nie byłyby możliwe gdyby nie skuteczne sięganie po środki pomocowe.
Minione cztery lata to wiele działań rozwojowych w szkołach. Tworzenie specjalistycznych pracowni (komputerowych, językowych, przyrodniczej), zajęcia dodatkowe i pozalekcyjne, zakup wyposażenia i pomocy dydaktycznych.

Ważne jest także wprowadzenie równowagi finansowej w jednostkach oświatowych. Plany finansowe jednostek nie wymagają działań ratunkowych w drugim półroczu. Środki rezerwowane w budżecie gminy wystarczają nie tylko na minimalne i niezbędne wydatki bieżące, pozwalają wykonywać prace modernizacyjne i remontowe. Wydatkowanie środków finansowych w oświacie nie wymaga „ręcznego sterowania”, zwiększono samodzielność (w ślad za tym i odpowiedzialność) dyrektorów szkół w zakresie realizacji szkolnych budżetów.

Nauka pływania i jazdy na nartach nie jest czymś nadzwyczajnym ani dla uczniów ani dla przedszkolaków. Reaktywacja zespołu „Lajkonik” w Wojborzu, występy artystyczne – muzyczne i teatralne dopełniają obraz gminnej oświaty.

Zobowiązanie 13. Oferta czasu wolnego.

W celu stworzenia kompleksowej oferty czasu wolnego dla mieszkańców na początku kadencji została przeprogramowana formuła funkcjonowania Ośrodka Kultury Gminy Kłodzko. Działalność ośrodka została rozszerzona o sport i rekreację. Tak zmieniona jednostka funkcjonuje obecnie jako Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Kłodzko (OKSiR GK).
Każda oddolna inicjatywa mieszkańców jest traktowana jako wyzwanie dla ośrodka. Jego zadaniem jest pomoc w organizacji zajęć zgodnych z zainteresowaniem mieszkańców. Niezależnie czy jest to koło gospodyń wiejskich, grupa seniorów, grupa rodziców czy młodzieży. Oferta zajęć w świetlicach jest zindywidualizowana. Warsztaty ceramiczne, gitarowe, taneczne (w różnych stylach!), śpiewacze – są tam i dotąd dopóki są osoby zainteresowane. Efekty takich zajęć przekładają się na występy uczestników podczas uroczystości gminnych, dożynek. Elastyczne podejście ośrodka przyniosło efekty w powstaniu (i trwaniu) chóru w Krosnowicach i zespołu śpiewaczego w Starym Wielisławiu. I jest to bez uszczerbku dla powstałych wcześniej i chcących funkcjonować zespołów śpiewaczych.
Działalność OKSiR GK w zakresie kultury jest uzupełniana (bez niezdrowej rywalizacji) przez Bibliotekę Publiczną Gminy Kłodzko, działającą w znacznie szerszym zakresie niż tylko w zakresie upowszechniania czytelnictwa. Obie instytucje kultury aktywnie pozyskują środki zewnętrzne. Biblioteka wyróżnia się organizacją wielu szkoleń, chociażby w zakresie umiejętności komputerowych, bardzo dobrą współpracą ze środowiskiem seniorów, kultywowaniem tradycji kresowych. Takie imprezy jak Noc z Andersenem, nocne turnieje Scrabble czy liderowanie programowi stypendialnemu im. Grzegorza Ciechowskiego czynią z biblioteki innowacyjną i nowoczesną placówkę.

Zobowiązanie 14. Sport.

Rozwój bazy sportowej. W trakcie obecnej kadencji wykonano:
- boisko Orlik w Wojborzu,
- boisko Orlik w Ołdrzychowicach Kł.,
- miniboisko w Łącznej,
- boisko wielofunkcyjne w Wojciechowicach,
- modernizację boiska piłkarskiego w Ołdrzychowicach Kł.,
- boisko ze sztuczną nawierzchnią przy SP w Jaszkowej Dolnej.

Finansowanie działalności klubów sportowych skierowane jest do sekcji biorących udział we współzawodnictwie organizowanych przez polskie związki sportowe. Najbardziej powszechna jest piłka nożna. Finansowany jest także tenis stołowy. Młodzież szkolona w Krosnowicach odnosi sukcesy w tenisowej rywalizacji na Dolnym Śląsku oraz zdobywa laury w zawodach krajowych.

Gmina nawiązała i kontynuuje współpracę ze Śląskiem Wrocław w zakresie szkolenia młodzieży. Wszystkie sekcje młodzieżowe piłki nożnej mają zapewnione finansowanie instruktora / trenera z odpowiednim przygotowaniem. Warunek posiadania uprawnień instruktorskich został wprowadzony we współpracy z klubami od 2011r. Widać efekty takiego rozwiązania – od obecnego sezonu dwie drużyny juniorskie reprezentują gminę w okręgowej klasie rozgrywek. W sumie z terenu gminy w rozgrywkach piłki nożnej bierze udział 8 drużyn młodzieżowych! I jest zapowiedź następnych.

Każda inicjatywa sportowa mogła liczyć na przychylność, w szczególności jeśli skierowana jest do dzieci i młodzieży. Przykładem niech będzie współpraca gminy z Polskim Stowarzyszeniem Haidong Gumdo (koreańska sztuka walki mieczem) czy inicjatywa utworzenia młodzieżowego klubu lekkoatletycznego.

czwartek, 13 listopada 2014

Jeszcze o sferze społecznej

Zobowiązanie 9. Jeszcze o rynku pracy i pomocy społecznej.

Stan realizacji – Centrum Integracji Społecznej. WYKONANE
To bardzo ważne doświadczenie dla gminy. To próba odchodzenia od „Polski zasiłkowej”. Osoba bezrobotna, zagrożona wykluczeniem społecznym, otrzymuje szansę aktywizacji zawodowej. Może liczyć przy tym na zasiłek w wysokości ok. 700 zł/m-c ale nie za darmo. Ma obowiązek aktywnie brać udział w reintegracji zawodowej. Po prostu musi pracować w ramach prowadzonych przez CIS warsztatów.

Każda osoba, która będąc uczestnikiem CIS wykorzystała szansę, której udało się wyprostować życiowe zakręty – to powód do satysfakcji dla pracownika socjalnego, instruktorów i kierownika CIS, pomysłodawców utworzenia CIS. Zatem i dla mnie J
Uczestnik CIS otrzymuje wyższe świadczenie niż to, na jakie może liczyć z ośrodka pomocy społecznej. Musi przy tym codziennie stawić się na warsztaty, czyli pracować w dni robocze. CIS prowadzony przez gminę Kłodzko wraz z CISem prowadzonym przez Stowarzyszenie Edukacja i Rozwój w Krosnowicach umożliwił, że na lokalny rynek wpłynęło dodatkowo około 1 mln zł przez ostatnie 2 lata ich funkcjonowania! Gdyby nie było CISów nie byłoby tych środków. Uważam, że warto było.

Utworzenie CISów to preludium do rozwijania projektów w zakresie ekonomii społecznej.
Stan realizacji - Odpracowanie długu mieszkaniowego. WYKONANE

W obecnej kadencji zostało zainicjowane rozwiązanie prawne umożliwiające odpracowanie długów z tytułu czynszu mieszkaniowego. Korzysta z tej możliwość od kilku do kilkunastu osób rocznie. Prace polegają na utrzymaniu porządku w miejscowości, sprzątaniu terenów przedszkoli, szkół, świetlic wiejskich, drobnych pracach remontowych.
Stan realizacji – Siedziba Ośrodka Pomocy Społecznej. WYKONANE

W roku 2014 siedziba gminnego OPS powróciła do Kłodzka. Postulowana przez wiele osób zmiana była możliwa po sfinalizowaniu rozmów z PKP i pozyskaniu pomieszczeń przy ul. Łużyckiej w Kłodzku.
Zobowiązanie 15. Młodzieżowa Rada Gminy.
Stan realizacji – UTWORZONO
W gminie Kłodzko, w jednej z niewielu na Dolnym Śląsku i w powiecie kłodzkim, została utworzona młodzieżowa rada gminy. Ma stanowić forum dyskusji o problemach i inicjatywach młodzieży, stwarzać możliwości wymiany doświadczeń z innymi samorządami oraz być praktyczną szkołą aktywności społecznej dla ludzi w młodym wieku. Od maja trwa II kadencja młodzieżowej rady. Cieszy, że znalazły się ponownie osoby, które chcą w takiej formie zdobywać doświadczenie, poświęcając swój czas i chcąc dzielić go na pracę z i dla rówieśników.
Zobowiązanie 16. Wymiana młodzieżowa i wolontariat.
Przy udziale OKSiR GK i współpracy z Europejskim Forum Młodzieży z Bystrzycy Kłodzkiej rozwija się na terenie gminy program wolontariatu europejskiego. Młode osoby z Europy i Ameryki Południowej zajmują się animacją kulturalną, biorą udział w imprezach organizowanych przez OKSiR, uczestniczą w zajęciach w szkołach. Ubogaca to i uatrakcyjnia ofertę kulturalną na terenie gminy.

środa, 12 listopada 2014

WSSE - kierunek na rozwój!

Zobowiązania od 1 do 7 miały głównie charakter kontynuacji. Starałem się nie zwalniać tempa inwestycyjnego, w ramach dostępnych środków zewnętrznych. Przez ostatnie 4 lata gmina Kłodzko wykonała inwestycje o wartości blisko 33 mln zł! Głównie dzięki skutecznemu pozyskiwaniu dostępnych w tym czasie środków zewnętrznych. Zarówno pochodzących z UE jak i źródeł krajowych – funduszy specjalnych, budżetu państwa i budżetu województwa. Realizacja autorskiego programu PRACA – EDUKACJA - CZAS WOLNY przedstawia sprawozdanie z wykonania kolejnych zobowiązań.

Zobowiązanie 8. Zagospodarowanie specjalnej strefy ekonomicznej Jaszkowa Dolna / Żelazno.
Stan realizacji – w trakcie realizacji

Najważniejsze zadanie w moim programie wyborczym na mijającą kadencję. Stan realizacji może pozostawić największy niedosyt, gdyż strefa na dzisiejszy dzień nie została zasiedlona przedsiębiorcami… Ale udało się wywalczyć, mimo niesprzyjających uwarunkowań zewnętrznych, postęp w zagospodarowaniu strefy. Widocznym tego efektem jest wybudowana w roku bieżącym hala produkcyjna przeznaczona dla małych i średnich przedsiębiorców. Roboty budowlane zakończyły się końcem października br. Przed nami długo oczekiwany moment na poznanie pierwszego inwestora, który zdecyduje się na tą lokalizację. Powinno to nastąpić na przełomie roku 2014/2015. Dlatego tak ważne znaczenie miała terminowa budowa drogi gminnej do strefy oraz kolektora deszczowego, odprowadzającego wody opadowe z zainwestowanego terenu. Gmina zgodnie z podpisaną umową z zarządzającym strefą, czyli Invest-Park sp. z o.o., wywiązała się z przyjętych w 2013r. zobowiązań.
Krótko o „okolicznościach zewnętrznych”, które wystąpiły w roku 2011:

- zaskakująca zmiana składu zarządu Invest-Park w czerwcu 2011r., w atmosferze skandalu, w konsekwencji wymiana 100% składu tej firmy. Spowodowało to zerwanie ciągłości rozmów z potencjalnym inwestorem oraz gminą Kłodzko. Nowy personel nie był w stanie (nie chciał?) na nowo podjąć wcześniejszego kierunku poszukiwania inwestora. Szkoda tej straconej szansy, straconego czasu,
- w 2011 roku media i politycy ogłosili spowolnienie gospodarcze (koalicja rządząca) czy też kryzys finansowy (opozycja). Klimat inwestycyjny wśród przedsiębiorców osłabł. Wystąpiły znaczne spadki na giełdzie papierów wartościowych. Polska przestała być tak wyraźnie postrzegana jako „zielona wyspa” wzrostu gospodarczego. Więcej niepewności i szukania redukcji kosztów u przedsiębiorców niż poszukiwania możliwości inwestycyjnych i wzrostu zatrudnienia. Jednym słowem impas i brak aktywnych działań ze strony Invest-Park.

Nie jestem człowiekiem, który się poddaje wobec zaistniałych trudności. Po pierwsze uznałem, że bez wzmożonych działań i zaangażowania kapitałowego Invest-Parku uruchomienie inwestycji w strefie będzie bardzo trudne. Po drugie to tylko Ministerstwo Gospodarki, które nadzoruje funkcjonowanie specjalnych stref ekonomicznych w Polsce, mogło zmienić nastawienie władz Invest-Parku.
Zwrot korzystny dla gminy nastąpił na początku roku 2013. Przyjęta do realizacji nowa strategia działań Invest-Parku przyniosła szybko efekty. W połowie roku 2013 zapadły decyzje o zamiarze nabycia gruntu objętego strefą od Agencji Nieruchomości Rolnych bezpośrednio przez sam Invest-Park. Ostatecznie Invest-Park zakupił 8 ha. Wcześniej zawarte zostało (w miesiącu sierpniu – po akceptacji przez radę gminy) porozumienie gminy Kłodzko i Invest-Park określające zasady współpracy przy wykonaniu infrastruktury drogowej i odwodnienia terenu strefy. Dla wielu było nierealne, że hala powstanie w 2014r. Powstała, co widać gołym okiem. Gmina wywiązała się ze swoich zobowiązań inwestycyjnych, co także było dla wielu nierealne – i pod względem terminowości jak i zapewnienia finansowania.

Jesteśmy blisko momentu powstania pierwszych miejsc pracy w specjalnej strefie ekonomicznej. Za pierwszymi przyjdą kolejne. Taka była prawidłowość w innych lokalizacjach. Budowa obwodnicy Kłodzka (nastąpiło otwarcie ofert cenowych – ostatni krok to wybór jednej z ofert) poprawi skomunikowanie obszaru strefy z drogami krajowymi. Stojąca już hala, chociaż stoi „w polu”, sprawia, że kolejni inwestorzy mogą zobaczyć, że da tu się prowadzić działalność gospodarczą. Nie tylko w to wierzę. Jestem zdeterminowany, żeby sprawę zasiedlenia specjalnej strefy doprowadzić do końca. W tym przypadku okazało się, że jedna kadencja to za mało czasu.

wtorek, 11 listopada 2014

Druhowie strażacy - przeczytajcie!

Zobowiązanie 7. Unowocześnienie jednostek OSP.

Stan realizacji – kolejny etap WYKONANY
Jednostki OSP pełnią na terenie gminy ważną rolę w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców. Są najważniejszym gminnym elementem systemu zarządzania kryzysowego. Jako służba ochotnicza bazują na pasji, entuzjazmie, dobrowolności udziału i odpowiedzialnej postawie strażaków - ochotników. Druhowie ochotnicy stale podnoszą swoje umiejętności szkoląc się w działaniach ratowniczych. Obowiązujące regulacje w coraz większym zakresie upodabniają sposób działania oraz standardy wyposażenia osp do jednostek państwowej straży pożarnej. Stanowi to duże wyzwanie dla samorządów gminnych, gdyż finansowanie wyposażenia osp i działań ratowniczych jest zadaniem gminnym. Nie jest łatwo zaspokoić wszystkie oczekiwania ambitnych i chcących się rozwijać jednostek ochotniczych. Zatem – co się udało?

Zmiany w wyposażeniu w samochody ratowniczo-gaśnicze:
- Zakup samochodu dla OSP Ołdrzychowice Kł. (2011) ze środków polsko-czeskiej współpracy transgranicznej (projekt międzygminny, rozpoczęty w poprzedniej kadencji – zrealizowany i rozliczony w obecnej) – dotychczasowy średni samochód trafił do OSP Krosnowice,

- Dofinansowanie zakupu średniego samochodu dla OSP Jaszkowa Górna (2012), dotychczasowy lekki samochód trafił do OSP Jaszkowa Dolna,
- Dofinansowanie lekkiego samochodu dla OSP Krosnowice (2013), która obecnie posiada dwa pojazdy (średni gaśniczy i lekki – ratownictwo wodne)

- Dofinansowanie lekkiego samochodu dla OSP Żelazno (2014), która obecnie posiada dwa pojazdy (średni gaśniczy i lekki – ratownictwo drogowe)
- Zakup średniego samochodu pożarniczego dla OSP Wojbórz (2014 - w trakcie realizacji)

- Pozyskanie z likwidowanego oddziału straży granicznej w Kłodzku samochodu terenowego z przeznaczeniem na samochód patrolowy i dowodzenia (w dyspozycji komendanta gminnego osp)

Zatem pojazdów przybywa, zmniejsza się średni wiek pojazdów. W naszej gminie jednostki osp mogą już twierdzić, że pewnym standardem pozostaje posiadanie dwóch pojazdów! J
Specjalizacja jednostek i wyposażenie specjalistyczne:
- sprzęt ratownictwa drogowego (OSP Ołdrzychowice, OSP Jaszkowa Dolna – w trakcie realizacji w 2014, OSP Żelazno – w trakcie realizacji 2014),
- certyfikowany sprzęt ochrony osobistej,
- torby ratownictwa medycznego (jednostki z przeszkolonymi ratownikami medycznymi),
- specjalizacja jednostek (ratownictwo wodne OSP Krosnowice, ratownictwo wysokościowe OSP Wojciechowice) – poprzez zakup wyposażenia lub nieodpłatne pozyskanie (pontony z Miasta Kłodzka) oraz udział w specjalistycznych szkoleniach

Równie ważne jak wyposażenie pozostaje zapewnienie następstwa pokoleniowego w jednostkach. W dłuższym horyzoncie czasowych strategiczne jest tworzenie i utrzymanie młodzieżowych drużyn pożarniczych. W tej kadencji się to udało. Po OSP Wojbórz (najbardziej świadomej w tym zakresie jednostce), drużyny młodzieżowe powstały: OSP Jaszkowa Górna, OSP Żelazno, OSP Ołdrzychowice Kł. i OSP Szalejów Dolny. W Żelaźnie z udziałem dziewcząt a w Szalejowie Dolnym w pełni drużyna dziewczęca! Pozwala to mieć przekonanie, że ciągłość w naszych jednostkach nie zagaśnie (powinienem w zasadzie pisać „nie wygaśnie”).
Modernizacja remiz:
- trwa budowa w Starym Wielisławiu obiektu wielofunkcyjnego – z pomieszczeniami przeznaczonymi na remizę strażacką (w trakcie realizacji – oddanie do użytku w I kw 2015r.)
- przygotowane są projektowo (z pozwoleniami na budowę) do przebudowy w ramach termomodernizacji dwa obiekty: remiza w Jaszkowej Dolnej oraz remiza w Ołdrzychowicach Kł. (w drugim z obiektów w roku bieżącym wykonany zostanie remont dachu). Środki na termomodernizację, które będą dostępne w roku 2015 i następnym pozwolą unowocześnić te dwa obiekty – jednostek które funkcjonują w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Ekwiwalent za udział w akcjach ratowniczych:
- w obecnej kadencji, po konsultacjach z zarządem gminnym osp, wypracowane zostało porozumienie co do wysokości ekwiwalentu przysługującego za udział w akcjach ratowniczych (gmina ponosi koszt udziału w akcjach strażaków ochotników). Tym samym z 7 zł/h na początku kadencji nastąpił wzrost docelowo do 15 zł/h od 1 stycznia 2015 (obecnie wynosi 12 zł/h). Osiągnięto kompromis, który satysfakcjonuje strażaków i jest do udźwignięcia przez budżet gminy.

poniedziałek, 10 listopada 2014

Gospodarka odpadami


Zadanie 6. Gospodarka odpadami.
Stan realizacji – WYKONANE zadanie rewolucji śmieciowej

W 2010 roku było już wiadome, że samorządy gminne czeka rewolucja śmieciowa. I jak to z rewolucjami bywa… mogło pojawić się pytanie – kto rewolucję przeżyje a kto polegnie? Śmiało mogę powiedzieć – kierowana przeze mnie gmina przeżyła w dobrym stanie rewolucję w systemie gospodarki odpadami. Nowy system został wprowadzony w terminie, jaki przewidywała ustawa (co nie udało się np. Warszawie) czyli od 1 lipca 2013r. Śmieci nie zasypały mieszkańców, wbrew obawom medialnym. W pierwszych 2-3 miesiącach funkcjonowania nowej regulacji w gminie udało się rozwiązać zdecydowaną większość niedogodności zgłaszanych przez mieszkańców. Sporadycznie zgłaszane zastrzeżenia i uwagi mieszkańców po 1,5 roku funkcjonowania nowego systemu pozwalają stwierdzić, że generalna ocena jest pozytywna i osiągnięto wcześniej zakładane efekty:
- wprowadzono segregację odpadów, którą stosuje większość mieszkańców,
- gmina nie ponosi kar, czyli wywiązuje się z obowiązków nałożonych ustawą,
- koszty opłat ponoszonych przez mieszkańców nie są wygórowane – za śmieci segregowane są nawet najniższe w powiecie kłodzkim (8 zł od osoby za miesiąc)! Jeśli ktoś narzeka na wysokość opłaty za śmieci zmieszane – odpowiem jednoznacznie: SEGREGUJ! ZAPŁACISZ MNIEJ! TO SIĘ NAM WSZYSTKIM OPŁACI!!!

Obecna umowa, jaką gmina posiada z odbiorcą odpadów, zawarta jest do końca 2015r. Zatem wkrótce po 1 stycznia 2015 należy rozpocząć czynności związane z analizą efektów funkcjonującego systemu, celów do osiągnięcia w zakresie poprawy efektywności systemu i racjonalności ponoszonych kosztów (czy śmieci mogą być jeszcze tańsze??), ewentualnych zmian obowiązującego w gminie prawa miejscowego w zakresie gospodarki odpadami i przygotowaniem procedury przetargowej na nowy okres po roku 2015 (przetarg powinien zostać ogłoszony w III kwartale 2015 roku).

piątek, 7 listopada 2014

Inwestycje drogowe

Zobowiązanie 5. Remonty i budowa dróg.

Stan realizacji – w trakcie ciągłej realizacji
Remonty i budowa dróg realizowane były z wykorzystaniem środków własnych, środków na usuwanie szkód powodziowych (pomoc z budżetu państwa), funduszu ochrony gruntów rolnych (drogi transportu rolnego – pomoc z budżetu województwa). Każdego roku obecnej kadencji co najmniej 1 mln zł przeznaczany był na inwestycje drogowe. Im więcej udało się pozyskać środków zewnętrznych tym więcej wykonano zadań. Należy pamiętać, że niektóre środki pomocowe można było wykorzystać na konkretne drogi, np. te, które ujęte były w protokołach szkód powodziowych. Drogi gminne wykonane zostały w 19 miejscowościach (nie licząc mniejszych remontów o wartości poniżej 30 tys. zł).

Wykonano trzy nowe mosty – w Wojciechowicach, Starym Wielisławiu i Jaszkowej Górnej. Wyremontowana została kładka w Żelaźnie. Nie wymieniam bieżących remontów mostów i kładek, wykonywanych na bieżąco.
Wartymi wspomnienia są jeszcze zadania gminne wykonane na osiedlach w Wojborzu (drogi wewnętrzne z miejscami postojowymi) oraz Krosnowicach (alejki osiedlowe – I etap).

W kadencji 2010-2014 gminę Kłodzko oszczędziły katastrofy powodzi. Oprócz ulewnych deszczy odczuwanych w pojedynczych miejscowościach i podtopień o mniejszym zakresie, szczęściem jest, że nie było powodzi niszczące infrastrukturę drogową i mosty. Dzięki temu można było wspierać prace drogowe innych jednostek.
Gmina Kłodzko wzięła dwukrotnie udział w programie wspólnej realizacji z województwem dolnośląskim budowy chodników w ciągu dróg wojewódzkich. Dzięki współfinansowaniu z budżetu gminy powstały:

- chodnik w miejscowości Gołogłowy wraz z zatoką autobusową,
- chodnik w miejscowości Święcko.

Jednak najbardziej widocznym efektem i odczuwalnym przez największą liczbę mieszkańców są wykonane remonty dróg powiatowych. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie decyzja władz gminy o współfinansowaniu zadań powiatowych. Warto sobie uzmysłowić, że blisko 50% wszystkich wniosków z zebrań wiejskich składanych w tej kadencji dotyczyło złego stanu i złego utrzymania głównych dróg prowadzących przez miejscowości, czyli właśnie należących do powiatu. Po konsultacjach z sołtysami, debacie podczas komisji rady gminy, dofinansowano:
- remont drogi w Wojciechowicach (2011),
- remont drogi w Mikowicach (2013),
- remont drogi w Ławicy (2014),
- remont drogi Jaszkowa Dolna – Podzamek I etap (2014)
- remont mostu (2013) i drogi – ul. Fabryczna, w Krosnowicach (2014)

Prawdą jest, że gmina posiada nie rozwiązane swoje problemy drogowe i jest jeszcze mnóstwo innych potrzeb. Gdyby jednak nie prowadzone rozmowy i umiejętność zawarcia porozumienia z władzami powiatu nasi mieszkańcy jeździliby po ciągle dziurawych drogach, narzekając na wszystkie władze publiczne (niezależnie do kogo należy droga) i licząc wydatki na remonty podwozi i układów jezdnych samochodów. W tym przypadku zgoda i porozumienie ewidentnie buduje… także drogi!
Kwotowo największym zadaniem w obecnej kadencji, stanowiącym duże wyzwanie i techniczne i finansowe, była budowa nowej drogi gminnej do specjalnej strefy ekonomicznej w Jaszkowej Dolnej. Zadanie zakończone zostanie w roku bieżącym (jest w trakcie realizacji). Zapewnia skomunikowanie nowobudowanej hali produkcyjnej (o tym więcej w opisie zobowiązania zagospodarowania specjalnej strefy ekonomicznej) przeznaczonej do zasiedlenia małymi i średnimi przedsiębiorcami wraz z pozostałym obszarem objętym strefą (ogółem 12 ha).

Po czterech latach tej kadencji w zakresie dróg i mostów mogę jednoznacznie stwierdzić – ile nie budowałoby się nowych dróg i mostów, ciągle wiele potrzeb drogowo-mostowych zgłaszanych przez mieszkańców pozostaje w kolejce do wykonania. Między innymi dlatego, że rozwija się na terenie gminy budownictwo jednorodzinne (co świadczy o tym, że gmina pozostaje atrakcyjna dla inwestorów indywidualnych) oraz zmieniają się oczekiwania rolników (coraz cięższy i o większych gabarytach sprzęt rolniczy). Jest to nieustanne zadanie, bo przecież kiedyś wybudowane drogi i mosty kiedyś potrzebują remontu po określonym czasie użytkowania.

środa, 5 listopada 2014

Więcej światła!


Zobowiązanie 4. Doświetlanie miejscowości.
Stan realizacji – w trakcie ciągłej realizacji

W trakcie kadencji wykonane zostało – oświetlenie Jaszkówki (przy drodze krajowej nr 46), drogi na osiedlu spółdzielni mieszkaniowej w Szalejowie Górnym, częściowe doświetlenie Boguszyna oraz zagęszczenie istniejącego oświetlenia w wybranych częściach Krosnowic (m.in. ul. Polna). W Starym Wielisławiu została doświetlona droga do Domu Ludowego. W Wojciechowicach droga do kościoła. W trakcie realizacji jest doświetlenie części Żelazna (przy pałacu – oświetlenie jeszcze w bieżącym roku). W części innych miejscowości mogły pojawić się pojedyncze punkty oświetleniowe dzięki umowie z Tauron Dystrybucja SA zawierającej na każdy rok aneks inwestycyjny. W sumie dobudowano 101 punktów oświetleniowych.
Największą inwestycją oświetleniową była jednak budowa 123 lamp zasilanych energią słoneczną. Najwięcej w Ołdrzychowicach Kłodzkich (np. ul. Kolejowa), mniejsze ilości w Szalejowie Górnym (droga do szkoły) i Szalejowie Dolnym (3 boczne drogi gminne).
Przyszłością jest wykorzystanie lamp zasilanych z instalacji fotowoltaicznych (PV), czyli wykorzystujących energię słoneczną. Na nie będzie można pozyskać środki z UE…

wtorek, 4 listopada 2014

Co w rurach piszczy...

Czas na ciąg dalszy sprawozdania z realizacji zobowiązań sprzed obecnej kadencji.

Zobowiązanie 3. Prace wodociągowania i kanalizacyjne.
Stan realizacji – w trakcie ciągłej realizacji
Opis: Priorytetem porządkowania gospodarki wodno-ściekowej w gminie są miejscowości Krosnowice, Ołdrzychowice i Żelazno (objęte wyznaczoną aglomeracją w ramach Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych). Tam koncentrowały się roboty kanalizacyjne w ostatnich latach. Uporządkowano gospodarkę ściekową na osiedlu w Bierkowicach – zlikwidowane zostało szambo (po uregulowaniu stanu własności we współpracy z Agencją Nieruchomości Rolnych) i wybudowana osiedlowa oczyszczalnia ścieków. Rozbudowana o kolejne odcinki została sieć wodna i kanalizacyjna w Boguszynie.

 W trakcie realizacji jest dokumentacja techniczna (podpisane są umowy z projektantami) na budowę wodociągu w miejscowości Wilcza oraz na kompleksowe wodociągowanie Żelazna. Termin zakończenia prac projektowych został tak ustalony aby móc zadania te zgłosić do finansowania z nowych środków budżetu UE na lata 2014-2020 i nowego Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego. Środki te, zgodnie z zapowiedziami, dostępne będą w drugiej połowie roku 2015. Gmina nie ma więc w tym zakresie opóźnień. Zostało rozpoczęte projektowanie sieci kanalizacyjnej dla Szalejowa Górnego – w I etapie dla osiedla spółdzielni mieszkaniowej. Termin wykonania zadania, kiedy ścieki będą mogły popłynąć do oczyszczalni polanickiej, to rok 2015.
Nowością wprowadzoną w obecnej kadencji było dofinansowanie budowy przyłączy kanalizacyjnych – dotacja Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynosi 45% wartości przyłącza. Kolejne 45% może być przedmiotem pożyczki, czyli koszt może zostać rozłożony na raty. Co najmniej 10% wartości właściciel nieruchomości musi wpłacić przed rozpoczęciem budowy przyłącza.  Z tej formy pomocy skorzystało w obecnej kadencji ok. 130 gospodarstw domowych. Dużo czy mało? Funkcjonuje także gminny program dofinansowania budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. Gminna dotacja wynosi obecnie 50% wartości robót – nie więcej niż 2,5 tys. zł. Każdego roku z tej pomocy korzysta 20-25 gospodarstw domowych (w kadencji już blisko 100).

Dzięki finansowaniu przez gminę przecisków pod drogami publicznymi (wojewódzką, powiatowymi i gminnymi) większa liczba gospodarstw domowych zdecydowało się podłączyć do wodociągu w północno-zachodniej części gminy (11 miejscowości od Szalejowa Górnego do Wojborza – 47 km nowej sieci wodociągowej). Każde nowe podłączenie i nowy odbiorca wody ma znaczenie dla ekonomicznego rachunku dostawy wody w gminie. Dzięki temu ceny wody już nie rosną.
Zadania priorytetowe planowane na kolejną kadencję – w odrębnym wpisie.

Kadencję zacząłem w duchu kontynuacji


Zanim w kolejnych postach przedstawię plany na kolejną kadencję chciałbym złożyć sprawozdanie z mijającej, tj. lat 2010-2014. Jak to najlepiej zrobić? Uważam, że podążając za zobowiązaniami zawartymi w materiale wyborczym w roku 2010. Tak też zrobię.
Obejmowałem urząd wójta gminy Kłodzko w duchu kontynuacji i ciągłości planów rozwojowych. Pierwszym i najważniejszym zadaniem było dokończenie, a co ważniejsze, skuteczne rozliczenie zadań inwestycyjnych z poprzedniej kadencji. Dla tej ciągłości ważne było, żeby nie zajmować się szukaniem kwitów na poprzednika, co odciąga od bieżącej pracy, ale kontynuować zadania – jeśli trzeba coś poprawić, to bez zbędnego rozdmuchiwania tematu po prostu to zrobić. Cel główny brzmiał – nie utracić przyznanych dotacji.

Zobowiązanie 1. Dokończenie i rozliczenie zadań kontynuowanych z poprzedniej kadencji (2006-2010)
Stan realizacji – WYKONANE

Opis: Trzy największe zadania inwestycyjne kontynuowane z poprzedniej kadencji to:
- budowa kompleksu szkolno-sportowego w Szalejowie Górnym – placówka integracyjna,
- budowa wodociągu w północno-zachodniej części gminy,
- budowa kanalizacji w Krosnowicach – III etap.

Wszystkie trzy zadania zostały zakończone rzeczowo i finansowo w roku 2011. Zostały złożone końcowe wnioski o płatność. W procesie rozliczania dotacji zostały przeprowadzone kontrole przez Urząd Marszałkowski i Izbę Skarbową. Ostatecznie nastąpiła refundacja wydatków, chociaż procedury okazały się na tyle długotrwałe, że ostatnia płatność nastąpiła… w styczniu 2013.

Zobowiązania 2.  Realizacja wcześniej zaplanowanych i przygotowanych zadań.
Stan realizacji – WYKONANE

Opis: Każda z gmin chcących się harmonijnie rozwijać musi posiadać listę przygotowanych pomysłów, gotowej dokumentacji technicznej, w szczególności takich, które mogą uzyskać finansowanie zewnętrzne. Trzeba zatem odpowiednio wcześnie zadbać o dostęp do informacji o zasadach finansowania przez krajowe bądź unijne programy pomocowe. Trzeba odpowiednio wcześnie zlecić opracowanie dokumentacji technicznej i uzyskać wymagane prawem pozwolenia na realizację inwestycji. Wszystko po to, żeby zdążyć ze złożeniem kompletnego wniosku, kiedy zostanie ogłoszony nabór projektów do dofinansowania.
Działając w ten sposób zostały złożone, uzyskały dofinansowanie i zostały zrealizowane następujące zadania:
a)       Budowa placów zabaw przy SP Jaszkowa Dolna, SP Krosnowice i SI Szalejów Górny– 2011r.
b)      Remont budynku (sali sportowej) „Orląt” w Krosnowicach – 2011r.
c)       Remont świetlicy w Podtyniu – 2011r.
d)      Budowa wodociągu i kanalizacji ul. Młyńska w Ołdrzychowicach Kł.  2012r.
e)      Budowa kanalizacji w Żelaźnie III etap – 2012r.
f)       II etap modernizacji DL w Jaszkowej Dolnej (z kręgielnią) 2012r.
g)      Budowa świetlicy w Korytowie – 2012r.
h)      Budowa świetlicy w Starkowie – 2012r.

Chcę podkreślić, że w szufladzie nie ma ani jednej dokumentacji, którą zastałem w urzędzie i która nie została zrealizowana. Skuteczność wyniosła więc 100%. Wszystkie doczekały się realizacji jako priorytetowe zadania. Tak rozumiałem zasadę kontynuacji. Tym samym inwestycje w dwóch pierwszych latach, czyli przez połowę tej kadencji, to nie były nowe pomysły. Muszę jednak podkreślić, że nad większością tych zadań pracowałem wcześniej, jeszcze jako zastępca wójta i później kierownik referatu rozwoju lokalnego (będąc już radnym sejmiku województwa). Mogę się czuć się współautorem tych planów rozwojowych.

wtorek, 21 października 2014

Stanisław Longawa - krótka prezezntacja

Zbliża się do końca kadencja samorządowa 2010-2014. Na dzień 16 listopada zostały zarządzone wybory. Pojawiające się artykuły prasowe, reklamy wyborcze, wzmożona aktywność kandydatów w miejscu zamieszkania i nie tylko - to wyraźne sygnały, że trwa kampania wyborcza. Nie mogę pozostać w tyle! ;-)
Dziękuję za udzielone 4 lata temu poparcie. Obecna kadencja była czasem kontynuacji wcześniejszych planów rozwojowych. W szufladach nie została żadna dokumentacja projektowa z lat 2006-2010 czy wcześniejszych. Na bieżąco trwały prace nad nowymi przedsięwzięciami. Gmina posiada jasno określony plan rozwoju na kolejne lata. Plan z listą zadań i określonymi kwotami budżetowymi potrzebnymi na ich realizację. Plan obrazujący priorytety inwestycyjne wyznaczone przez mieszkańców w uchwałach zebrań wiejskich i rad sołeckich.
Ubiegam się o ponowny wybór. Proszę o możliwość dokończenia rozpoczętych projektów – zagospodarowania terenu Specjalnej Strefy Ekonomicznej, budowy zaprojektowanych świetlic i boisk sportowych, dróg, oświetlenia i sieci wodno-kanalizacyjnych. Naszej Gminie nie jest potrzebna rewolucja, ale rozumna kontynuacja projektów rozwojowych.
Wybory 2014 nie są pierwszymi, w których startuję. Miałem okazję zaprezentować się w szczególności mieszkańcom gminy Kłodzko - i osobiście, i w materiałach wyborczych. Ostatnie 4 lata to najbardziej wiarygodna forma prezentacji. Najlepsza forma weryfikacji dana wyborcom, którzy w nadchodzących wyborach orzekną czy wypadła pozytywnie. Wyrażam nadzieję, że nie zawiodłem. Dlatego ośmielam się prosić o głosowanie na mnie w zbliżających się wyborach.
Między innymi na stronach tego bloga przedstawię w najbliższych tygodniach podsumowanie efektów pracy mojej, rady gminy i kierowanego przeze mnie zespołu pracowników. Sprawozdanie z upływającej kadencji w liczbach i zdjęciach. Osiągniętych celach, które formułowałem w poprzedniej kampanii wyborczej. Nie jako obietnice lecz jako zobowiązania. Przedstawię także program wyborczy - plan rozwoju gminy na najbliższą kadencję z rozszerzeniem do roku 2020.

Czas kampanii to czas przypominania, Zatem krótkie podsumowanie i przypomnienie charakteryzujące mnie jako kandydata na wójta:
 
WIEK: 39 LAT        WYKSZTAŁCENIE: WYŻSZE – PRAWNIK (UJ w Krakowie)
Jestem jeszcze przed 40stką, a już z dużym doświadczeniem. Jestem solidnie wykształcony. Uważam, że osiągnąłem optymalny wiek i doświadczenie do pełnienia zaszczytnej funkcji Wójta Gminy Kłodzko.

DOŚWIADCZONY SAMORZĄDOWIEC
Posiadam praktyczną wiedzę zdobytą poprzez pełnienie w poprzednich latach funkcji zastępcy wójta, radnego sejmiku i wicemarszałka województwa; przez ostatnie 4 lata – Wójta Gminy Kłodzko. Szczegóły i daty pełnienia funkcji są w opisie mojej osoby po prawej stronie niniejszego bloga.

SKUTECZNY W POZYSKIWANIU ŚRODKÓW Z UE
Od samego początku pracy w samorządzie zajmowałem się pozyskiwaniem zewnętrznych środków finansowych na rozwój gminy. Praca w samorządzie województwa pozwoliła zgłębić praktyczną wiedzę o funduszach rozwojowych, w szczególności tych pochodzących z Unii Europejskiej. Nowa kadencja to nowa szansa kolejnego skoku rozwojowego z wykorzystaniem nowego budżetu UE na lata 2014-2020. Wiem jak sięgnąć po te pieniądze!

DAJĘ GWARANCJĘ DALSZEGO ROZWOJU GMINY!